جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

افلاکی خاکی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

افلاکی خاکی

افلاکی خاکی


Loading the player...

مستند" افلاکی خاکی " تولید سیمای مرکز زنجان است.این مستند نگاهي اجمالي بر زندگي، شهید بزرگوار سردار شهید میرزاعلی رستمخانی دارد.این مستند در هفته دفاع مقدس از سیمای استانی مرکز زنجان پخش می شود.

میرزاعلی رستم‌خانی در سال 1332در روستای علی آباد زنجان به دنیا آمد. او اوّلین فرزند خانواده بود. پدرش کشاورز بود و از وضعیت مالی مناسبی برخوردار نبودند.

علی در سنین خردسالی روخوانی قرآن را نزد مادربزرگ خود فرا گرفت و برای یادگیری تجوید قرآن پا به مکتب‌خانه گذاشت. علی آبادِ  آن روزها مدرسه‌ای نداشت و علیِ‌کوچک با شوق آموختن نزد کربلایی جعفر رفت که سواد ابتدایی را می‌آموخت. تا پایان دوره‌ی ابتدایی درس خواند و چون ادامه تحصیل میسر نبود به همراه پدر مشغول کشاورزی شد، گرچه شوق دانستن و آموختن همچنان با او بود.

رشد در خانواده‌ای پای‌بند به دین، از همان دوران کودکی و نوجوانی او را آشنا و راقب به انجام فرایض و تکالیف کرد. از همان ده سالگی نماز می‌خواند و روزه می‌گرفت و قرآن و نهج البلاغه را با علاقه مطالعه می‌کرد. در جمع خانواده فردی صمیمی و با گذشت بود و با خواهر و چهار برادر کوچکترش رفتاری شایسته داشت. نوزده ساله بود که با دختری از اهالی روستا در مراسمی ساده ازدواج کرد و مدت کوتاهی از زندگی مشترکشان نگذشته بود که به خدمت سربازی فرا خوانده شد.

در محل خدمت - نیروی هوایی-  چتر بازی را یاد گرفت، تمرینات شدید روزانه و سخت‌گیری‌های افسران و درجه داران نتوانست بر ایمان او تأثیری داشته باشد و او در میان تمامی این مشکلات، بدون سحری روزه می‌گرفت و فرایض دینی‌اش را به‌جا می‌آورد.

با آغاز نخستین حرکت‌های مردمی علیه رژیم پهلوی، میرزاعلی با آگاهی سیاسی که نتیجه مطالعه و شرکت در جلسات و سخنرانی‌ها بود، به صف مخالفین رژیم پیوست.

 

سال تولید: 1394

تهیه کننده و نویسنده: سید یعقوب شبیری

کارگردان: نادر پناه زاده

تصویربرداران: محمد تقی سپهری-سعید حسنی

دستیار تصویربردار: محسن کرمی-علیرضا بیات-احمد آقاجانلو-فرزاد نظری

صدابردار: حسن دهقانپور

دستیار صدا: بابک نجفی

تدوین: حسین نجفی

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.