سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش ظرفیت صادرات کشاورزی استان زنجان حدود 10 تا 15 درصد - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش ظرفیت صادرات کشاورزی استان زنجان حدود 10 تا 15 درصد

شناسه : 341384945

افزایش ظرفیت صادرات کشاورزی استان زنجان حدود 10 تا 15 درصد


خبر/اجتماعی

خبر/اجتماعی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: ظرفیت صادرات کشاورزی استان زنجان حدود 10 تا 15 درصد در سال افزایش می‌‏یابد.

حسین جعفری در جلسه توسعه صادرات استان با اشاره به افزایش محصولات کشاورزی در سال‎جاری، اظهار کرد: پیش‌بینی می‎شود حدود 3 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در استان تولید شود.

وی با اشاره به اینکه میزان هدفگذاری صادرات محصولات کشاورزی در سال جاری برای استان زنجان 21 هزار تن بوده است، تصریح کرد: در طول 11 ماه بالغ بر 37 هزار تن محصول به نقاط مختلف جهان صادر شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه در طول 11 ماه میزان صادرات محصولات کشاورزی از نظر وزنی 176 درصد تحقق داشته است، اضافه کرد: از نظر ارزشی هم صادرات این بخش، 108 درصد رشد را تجربه کرد.

جعفری با اشاره به اینکه کاهش صادرات کشمش استان زنجان موجب کاهش ارزش ریالی صادرات شده است، افزود: این در حالی است که صادرات محصولاتی چون سیب زمینی افزایش وزنی را به دنبال داشت.

*عدم وجود تشکل‎های صادراتی قوی در بخش کشاورزی

وی با تاکید بر اینکه ما زیرساخت‎های مناسبی برای صادرات محصولات کشاورزی نداریم، یادآور شد: حمل و نقل و تشکل‏‎های صادراتی ضعیف از جمله این مشکلات محسوب می‎شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان بالا بودن ریسک در صادرات محصولات کشاورزی را از دیگر مشکلات این حوزه عنوان کرد و افزود: نبود ساختارهای تجاری تخصصی کشاورزی، هلدینگ یا اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی، شرکت‏ها و بنگاه‏ها و تجار تخصصی داخل استان از دیگر موانع پیش روی صادرات بخش کشاورزی است.

جعفری ادامه داد: ضعیف بودن لجستیک در استان زنجان متناسب با محصولات کشاورزی و بالا بودن هزینه‎های حمل و نقل و ترانزیت محصولات، نبود تسهیلات ارزان قیمت، سرمایه در گردش برای صادرات این نوع از محصولات و عدم مطالعات بازارهای هدف محصولات کشاورزی و به تبع آن شناخت محدود از این بازارها و اولویت‎های آن از دیگر موانع پیش روی صادرات این بخش به شمار می‎رود.

وی با اشاره به کمبود مشوق‎ها و حمایت‎های همسان با کشورهای رقیب برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی به عنوان یکی دیگر از مشکلات، اظهار کرد: اعمال ممنوعیت صادرات برای برخی از اقلام کشاورزی در مقاطع مختلف و بدون درج در برنامه‎های سالانه با هدف تنظیم بازار داخلی و در نتیجه از دست دادن بازارهای هدف صادراتی از دیگر مسائل در حوزه صادرات کشاورزی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه استان زنجان در تولید 10 نوع از محصولات کشاورزی رتبه‎های نخست تا هفتم کشوری را دارد، ابراز داشت: کسب رتبه نخست در بخش‎های ماده خام و ظرفیت تولید بر حسب جواز تاسیس از جمله این رتبه‎ها محسوب می‎شود.

جعفری با اشاره به کسب رتبه نخست در بخش ایجاد اشتغال بر حسب پروانه بهره‎برداری توسط سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، افزود: عنوان نخست در بخش فرآوری محصول زیتون هم به استان اختصاص دارد.

وی با اشاره به اینکه 18 نوع از محصولات تولیدی استان زنجان به صورت بالقوه مزیت صادراتی دارد، یادآور شد: توجه به مشوق‌های صادراتی در میزان رشد صادرات نقش مهمی دارد.

*افزایش ظرفیت صادراتی استان زنجان حدود 10 تا 15 درصد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه بر اساس برنامه‎ریزی‎ها هر سال 10 تا 15 درصد به ظرفیت صادراتی استان زنجان اضافه خواهد شد، تصریح کرد: در سال جاری به همین میزان افزایش را نسبت به سال 94 در بخش صادرات تجربه کردیم.

جعفری کشورهای هدف صادراتی محصولات کشاورزی استان زنجان را در 11 ماه سال، کشورهای عراق، روسیه، ترکیه، هند، افغانستان، اتریش، بلژیک، هلند، اوکراین، صربستان، سنگاپور، آذربایجان، کویت، همان، ترکمنستان، مجارستان، ارمنستان و اسلوونی اعلام کرد.

وی لبنیات، جوجه یک روزه، تخم مرغ نطفه‎دار،رب گوجه فرنگی، سیب زمینی، سیر، خربزه، گوجه فرنگی، هندوانه، کشمش، انگور، گیلاس و خیار را محصولات صادر شده در سال جاری اعلام کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان ارزش صادرات محصولات کشاورزی را از نظر ریالی در یازده ماه، 806 میلیارد ریال دانست و ادامه داد: در مجموع بیش از 24 میلیون دلار صادرات در این بخش صورت گرفته است.

جعفری با اشاره به برنامه‎ریزی، پیگیری و تلاش برای اجرای ترکیب کشت با هدف تامین نیازهای داخلی و تولید متناسب با نیاز داخل صادرات، اضافه کرد: پیگیری و تلاش به منظور افزایش بهره‎وری منابع تولید با هدف افزایش تولید کیفی ضمن کاهش سطح تولید و مصرف منابع از جمله پیگیری‎ها به منظور توسعه صادرات در زمینه محصولات کشاورزی است.

* تامین و پرداخت 348 میلیارد ریال تسهیلات در استان زنجان

وی تلاش در اجرای کشت سفارشی با هدف بازارهای بین‎المللی از محل اجرای ترکیب کشت و کاهش کشت محصولات مازاد را از دیگر برنامه‎ها اعلام کرد و یادآور شد: تامین و پرداخت 348 میلیارد ریال تسهیلات با نرخ 9 درصد و 14 درصد از محل صندوق توسعه ملی با عاملیت بانک کشاورزی به منظور توسعه صادرات محصولات کشاورزی برای نخستین بار از جمله اقدامات بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان به پیگیری برای تامین 120 میلیارد ریال تسهیلات با نرخ 11 درصد از محل صندوق توسعه ملی برای صادرکنندگان کشمش و لبنیات در قالب تسهیلات ویژه اشاره کرد و اظهار داشت: پرداخت جوایز صادراتی تعیین شده هم به صورت 100 درصدی اعمال می‎شود.

جعفری هماهنگی برای اختصاص غرفه در «فودسیتی» روسیه و «سلیمانیه» عراق را برای عرضه محصولات کشاورزی استان زنجان را از دیگر برنامه‎ها عنوان کرد و گفت: تدوین و چاپ کتاب جامع استعدادهای تولیدی، صادراتی و سرمایه‏‎گذاری بخش کشاورزی استان زنجان با هدف اطلاع رسانی به سفرا، رایزنان اقتصادی و هیأت‎های تجاری از دیگر پیگیری‎ها در راستای توسعه صادرات بخش کشاورزی در استان است.فارس

آدرس کوتاه :