جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

اجباری در انتخاب رشته تحصیلی دانش آموزان وجود ندارد - نمایش محتوای خبر

 

 

اجباری در انتخاب رشته تحصیلی دانش آموزان وجود ندارد

شناسه : 272774633

اجباری در انتخاب رشته تحصیلی دانش آموزان وجود ندارد


خبر/اجتماعی

خبر/اجتماعی

معاون آموزش متوسط اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: هیچ اجباری در انتخاب رشته تحصیلی دانش آموزان برای ورود به پایه دهم در نواحی و مناطق 14 گانه این استان وجود ندارد.

محمود شهبازی افزود: در زمان حاضر 90 درصد از دانش آموزان پایه دهم دوره دوم متوسط استان زنجان در نواحی و مختلف آموزش و پرورش اقدام به ثبت نام و انتخاب رشته تحصیلی کرده اند.
به گفته وی، دانش آموزانی که اقدام به ثبت نام کرده اند رشته های تحصیلی خود را بر اساس علاقه انتخاب کرده اند.
معاون آموزش متوسط اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: 10 درصد از دانش آموزانی که اولویت اول تا سوم آنها رشته تجربی نیست اصرار بر انتخاب و ادامه تحصیل در این رشته تحصیلی دارند.
شهبازی تاکید کرد: بر اساس مصوبه وزارت آموزش و پرورش هدایت تحصیلی، عملکرد تحصیلی، آزمون های مشاوره ای، نظر اولیا، دانش آموز و مشاور در انتخاب رشته تاثیرگذار است.
به گفته وی، 35درصد سوابق تحصیلی دانش آموزان در پایه های هفتم، هشتم و نهم و 65 درصد نیز نظر مشاوره ای در انتخاب رشته مهم به شمار می رود.
معاون آموزش متوسط اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: به رغم اینکه علاقه برخی از دانش آموزان طی سال تحصیلی بر اساس آزمون های به عمل آمده به رشته تجربی نبود، اما اصرار به ادامه تحصیل در این رشته دارند.
شهبازی تاکید کرد: در کنار علاقه دانش آموزان، والدین باید به بازار کار آینده فرزندان نیز توجه کنند و در این خصوص برنامه ریزی جدی داشته باشند.
رئیس اداره مشاوره آموزش و پرورش استان زنجان در ادامه گفت: سال تحصیلی گذشته 12 هزار و 450 دانش آموز دختر و پسر در این استان در پایه نهم تحصیل می کردند که تعداد اندکی از این دانش آموزان بر اساس شرایط خانوادگی به سایر استان ها منتقل و مابقی نیز وارد پایه دهم خواهند شد.
حمید بهبودی افزود: مشاوره ها و هدایت تحصیلی دانش آموزان در مناطق 14 گانه استان زنجان انجام شده و دانش آموزان در مرحله ثبت نام قرار دارند و زمانی برای پایان ثبت نام وجود ندارد، چرا که دانش آموزان تجدیدی پس از شهریور و اخذ نتایج امتحان اقدام به ثبت نام خواهند کرد.
وی اظهارکرد: التهابی برای ادامه تحصیل دانش آموزان در رشته تجربی ایجاد شده است که این ناشی از تفکر نادرست آنان نسبت به درآمد بالا در شغل های مربوط به این رشته است.
رئیس اداره مشاوره آموزش و پرورش استان زنجان گفت: امسال در رشته های پزشکی، پیراپزشکی و داروسازی ظرفیت پذیرش یک هزار و 200 نفر کاهش یافته و این بیانگر کمبود بازار کار این رشته ها در آینده است.
بهبودی یادآورشد: بر اساس برنامه پنجم و ششم توسعه، توزیع و توسعه متوازن رشته های تحصیلی باید محقق شود و اولیا نیز به انتخاب رشته دانش آموزان بر اساس علاقه و استعداد آنها احترام بگذارند.
سال تحصیلی گذشته بیش از 174 هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی در مدارس استان زنجان مشغول به تحصیل بودند که پیش بینی می شود در سال تحصیلی 95 – 96 چهار هزار نفر به این تعداد اضافه شود.ایرنا

آدرس کوتاه :