سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

هنرفلـز، نگاهی نو به صنایع دستی منحصر بفرد زنجـان - نمایش محتوای خبر

 

 

هنرفلـز، نگاهی نو به صنایع دستی منحصر بفرد زنجـان

شناسه : 372565080

هنرفلـز، نگاهی نو به صنایع دستی منحصر بفرد زنجـان 

مدیرکل مرکز در مراسم کلید زنی مستند فاخر هنر فلز با اشاره به پیشینه تاریخی زنجان در هنرهای دستی گفت: این استان مهد صنایع دستی فلزی در کشور است و به عنوان خاستگاه اولیه هنرهایی مانند ملیله کاری، چاقوسازی، مسگری؛ و قلمزنی با قدمت و پیشینه تاریخی چند هزار ساله، هنوز نام خود را در میان بهترین های این صنایع دستی حفظ کرده و برای احیا و  گسترش آنها تلاش می کند.

وی افزود: مستند هنر فلز تلاش دارد با نگاهی نو، سیر تاریخی پیدایش، تکمیل و روش های طراحی و تولید هنرهایی مانند ملیله کاری، مسگری، قلمزنی، انگشتر سازی و زیورآلات سنتی را در ساختار.مستند محض و در بخش هایی با  بازسازی متدهای تاریخی به تصویر بکشد.

سید محسن لطیفی تصریح کرد: در بخش های مختلف این مستند، ابعاد تاریخی و اجتماعی، موارد مصرف و نحوه انتقال فنون این صنایع دستی به مناطق مختلف کشور بصورت کارشناسی و پژوهش شده مورد بررسی قرار می گیرد تا بیننده با تاریخ و قدمت هر کدام از این صنایع دستی فلزی بیشتر آشنا شود.

مدیرکل مرکز در آغاز ضبط و تولید این مستند بر همت رسانه استانی بمنظور تولید آثار فاخر در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و کارآفرینی تاکید کرد و افزود: در سایه تبلیغ صنایع دستی و گردشگری، علاوه بر فراهم شدن زمینه همگرایی اقتصادی و فرهنگی با کمترین سرمایه و بدون آلودگی‌های زیست محیطی برای اقشار مختلف جامعه درآمدزایی می‌شود.

 وی بهره گیری از هنرمندان بومی، حضور در لوکیشن های تاریخی، معرفی صنایع دستی و تاکید بر فرهنگ بومی - محلی را از نقاط عطف این مستند برشمرد.

عوامل تولید این برنامه عبارتند از :

نویسنده و کارگردان حسن دهقان کمارجی

تدوین و گرافیک: جلال حبیب مهر

نور و تصویر: عادل زلفی باهر

گفتار متن: شاهرخ سروری

مجری طرح: لیلا موسوی

تحقیق: واحد پژوهش صدا و سیمای مرکز زنجان

این مستند تلویزیونی در72 دقیقه تهیه و در نوروز1400 از شبکه های مختلف رسانه ملی پخش خواهد شد.

 

آدرس کوتاه :